Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Yazı Büyüklüğü
GSI Audera

 

Odyolojik Değerlendirmede Yeni bir Çağ

 

Frekans Spesifik Objektif İşitsel Değerlendirmeye Artan İhtiyaç

 

Özellikle son on yılda; Oto Akustik Emisyon (OAE) ve Beyin Sapı Odyometresi (ABR) teknolojileri ile hergeçen gün daha fazla yeni doğmuş bebekte, işitme kayıpları tesbit edilebilmektedir. Bu bebeklerde hemen tarama sonrası yapılacak objektif ve frekans spesifik ileri odyolojik değerlendirme çok büyük önem taşımaktadır.

 

Bilindiği üzere her frekansta işitme kaybı bilgisine ulaşılabilmesi durumunda, altı aydan önce işitme cihazı ile ve bir yaşında da Koklear Implant ile duyabilen bebeklerde, konuşma ve dil becerileri geç cihazlandırılanlara oranla çok daha hızlı ve normale yakın olarak sağlanabilmektedir. Davranışsal odyometri yöntemleri uygulanarak yapılan odyolojik değerlendirmelerin sınırlamaları ve zaman kayıpları dikkate alındığında, objektif frekans spesifik (250-8000 hz) ölçümlere duyulan ihtiyaç sürekli artmaktadır.

 

Çözüm ASSR- Auditory Steady State Responses

 

ASSR temelde, işitsel eşiklerin bulunabilmesi amacıyla tonal sürekli uyarım gönderen ve EEG vasıtasıyla eşzamanlı olarak bu uyarıların beyinsel faaliyetler ile mukayesesini yaparak uyarıma gelen cevapların analizi ile (113-128 Db)'ye kadar frekans spesifik objektif sonuç veren bir testtir.

 

Audera Nedir?

 

Ülkemizde işitsel tanı amacıyla kullanılan ABR cihazları, genelde yaptıkları testlerle isimlendirilmişlerdir. Audera temelde gelişmiş bir ABR cihazıdır. İlk olarak 80 'li yıllarda Avustralya'da bulunan Melbourne Üniversitesi Biyonik Kulak Enstitüsünde geliştirilen cihazın bütün lisansları 2 yıl önce GSI Grason-Stadler Inc. tarafından satın alınmıştır. 2002 yılının Kasım ayında dünya piyasalarına FDA ve CE kalite standartları ile sunulan Audera, 2002 Aralık ayından itibaren Avrupa ve Amerika'nın 400 den fazla saygın KBB - Odyolojik kliniğinin tercihi olmuştur. Cihaz aşağıdaki testleri standart olarak yapabilmektedir. (OAE opsiyoneldir.)

  • ASSR
  • ABR (Click ve tone burst)
  • ELECTROCOCHLEOGRAPHY
  • AMLR (Auditory Middle Latency Repponse)
  • LLR (Long Latency veya Cortical Response
  • OAE (opsiyonel)*

* Emisyon istendiği takdirde ücreti mukabili ilave edilebilir.

 

GSI_Audera_DPOAE_Spec_Sheet.pdf

GSI_Audera_AEP_CAEP_Spec_Sheet.pdf

GSI_Audera_ASSR_Spec_Sheet.pdf


Note: Yukarıdaki Pdf formatındaki dosyaları görüntüleyebilmek için bilgisayarınızda Acrobat Reader

programının olması gerekmektedir. Eğer bu programa yüklü değilse lütfen Adobe'nin kendi sitesinden ücretsiz indiriniz.

 

 

Bizi twitter da takip edin